KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Gouache 8652561
*
nr 865 2561
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Gouache, Maurice Blanchard (1903-1969), Parismotiv, 24 x 31 ca
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
2.400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 december 2013
kl 18:36:43
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
13/12 14:05:39
1
600 kr
15/12 19:45:03
2
700 kr
16/12 16:26:53
3
1.900 kr
16/12 16:35:41
3
2.200 kr
16/12 17:53:57
4
1.000 kr
16/12 18:27:09
5
1.200 kr
16/12 18:31:43
6
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Läs mer om Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller frankrike fransk franskt gouache maurice blanchard motiv från paris parismotiv täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01
-
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02
-
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06
-
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25
*
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Läs mer om Maurice Blanchard
nr 865 2561
Maurice Blanchard
(1903-1969), Frankrike
Gouache, Maurice Blanchard (1903-1969), Parismotiv, 24 x 31 ca
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 2.400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 16 december 2013 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
13/12 14:05:39 | 1 | 600 kr |
15/12 19:45:03 | 2 | 700 kr |
16/12 16:26:53 | 3 | 1.900 kr |
16/12 16:35:41 | 3 | 2.200 kr |
16/12 17:53:57 | 4 | 1.000 kr |
16/12 18:27:09 | 5 | 1.200 kr |
16/12 18:31:43 | 6 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
Maurice Blanchard
Maurice Blanchard, fransk bildkonstnär född 1903, död 1969.Läs mer om Maurice Blanchard
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller frankrike fransk franskt gouache maurice blanchard motiv från paris parismotiv täckfärg vattenfärg
-
1005 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, akvar..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:01 -
1008 Akvarell
Gösta Werner (1909-1989), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
6193 Akvarell
I W Sweeting. Signerad, daterad 1880, landskap med..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 20:57
-
6195 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, stilleben. Ak..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:02 -
5086 Akvareller
3 st, R Chazarian, Studio Teheran 1950-tal, ytterm..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:06 -
5376 Blandteknik
2 st, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerade HZ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 19:25